Pages

Categories

Search

  • Go to Adminpanel > Appearance > Menus to create your menu. WP 3.0++ is required


Jak korzystać z wagi pomiarowej?

Jak korzystać z wagi pomiarowej?

by
Listopad 10, 2014
Porady
No Comment

Jeśli nie masz zielonego pojęcia jak prawidłowo korzystać z wagi pomiarowej, my przychodzimy z pomocą i dajemy wskazówki, które będą istotne podczas prawidłowego ważenia  ładunku.

Po pierwsze! Podczas ważenia jakiegoś przedmiotu, urządzenie pomiarowe należy ustawić na sztywnym twardym podłożu. Aby dobrze wypoziomować wagę, należy wykorzystać specjalny do tego element o nazwie „poziomiczka”. Jeżeli waga jest nieprawidłowo wypoziomowana, to konsekwencją tego są niedokładne wyniki pomiarów. Dlatego zawsze należy pamiętać o prawidłowym wypoziomowaniu wagi. Ponad to, zanim przystąpimy do ważenia jakiegoś przedmiotu, należy wyregulować wszystkie stopki umiejscowione pod urządzeniem pomiarowym, tak aby otrzymać zerowe położenie równowagi.

Następna ważną rzeczą o której warto pamiętać podczas ważenia to to że nie powinno się przeciążać urządzenia, bo może to doprowadzić do uszkodzenia wagi lub trwale pogorszyć własności metrologiczne. Również nie powinno się ważyć przedmiotów które mają bardzo małą masę, ponieważ skutkuje to zbyt wielkim błędem względnym.

Kolejną istotną informacją dla posiadaczy różnego rodzaju urządzeń pomiarowych jest to iż każda specjalistyczna waga powinna być utrzymywana w czystości. Każde zabrudzenie, zakurzenie, zapylenie, skutkuje zmianą położenia zerowego i bardzo pogarsza skuteczność pomiaru.

Wszędzie tam gdzie znajdują się specjalne urządzenia pomiarowe, należy nie zapomnieć o bardzo istotnej sprawie. Każda waga powinna znajdować się w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Jest to przede wszystkim istotne dla urządzeń, które dysponują bardzo dokładną wysokością pomiarową. Urządzenia pomiarowe średniej i zwykłej klasy, dostosowane są do funkcjonowania w warunkach o temperaturze (-15) – ( +40). Inne wagi, które są przystosowane do pracy w innych temperaturach, mają wytyczne podane w tabliczce znamionowej. Jeszcze należy wspomnieć, iż wagi elektroniczne które zbudowane są z wielu różnych elektronicznych elementów, nie powinny być trzymane w pomieszczeniach o bardzo niskich temperaturach. Zazwyczaj gdy wagi elektroniczne trzyma się w ujemnej temperaturze, dochodzi do uszkodzenia wielu wewnętrznych elementów pomiarowych, co przekłada się na całkowite uszkodzenie wagi. Również nie należy trzymać wag elektronicznych w miejscach gdzie występuje bardzo duża wilgoć. Wagi które dokonują pomiaru w chłodniach czy wilgotnych miejscach, powinny być trzymane w specjalnych podgrzewaczach osuszających, aby nie doszło do wychłodzenia i zwilgocenia wewnętrznych części urządzenia.

Wagi które są montowane na stałe w miejscach na otwartej przestrzeni – ( np. wagonowe, samochodowe ) należy systematycznie co jakiś okres, zabezpieczać  specjalnym antykorozyjnym pokryciem. Zmiany klimatyczne mogą wpływać na wyniki pomiarów, dlatego należy pamiętać aby unikać ważenia gdy występują obfite opady atmosferyczne.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>